Choć makijaż oraz starannie dobrany strój to ważne elementy wizerunku, nie możemy zapominać także o codziennej pielęgnacji. Wielkimi krokami zbliża się bowiem sezon na letnie sukienki i odkryte buty. To właśnie ten moment, kiedy zwykle przypominamy sobie, że stopy również wymagają naszej uwagi. Niestety często w okresie jesienno-zimowym traktujemy je “po macoszemu”, dlatego przed wiosną potrzebna jest natychmiastowa interwencja. Jak zadbać o swoje stopy w domu? Jak przygotować dla nich skuteczną i zdrową pielęgnację poza salonem kosmetycznym?
Jak zadbać o swoje stopy w domu? Po pierwsze zauważyć je!
Choć większość z nas dba o siebie w różnych aspektach, okazuje się, że stopy to ta część naszego ciała, którą często traktuje się gorzej. Wydaje się to bardzo dziwne, zważywszy na fakt, że zawdzięczamy im bardzo wiele.
W ciągu naszego życia pokonujemy za ich sprawą setki tysięcy kilometrów. Są to odległości, które wynoszą wielokrotność podróży dookoła świata. Wydaje się więc oczywiste, że dbanie o nie powinno być koniecznością. Należy przy tym również pamiętać, że ważny jest nie tylko ich wygląd, ale także zapewnienie im dobrej kondycji i zdrowia.
Tymczasem często zupełnie o nich zapominamy i przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy chcemy założyć letnie sandały. W takim momencie jest już jednak zwykle za późno, ponieważ nasze stopy są zaniedbane, a ich stan wymaga długotrwałej pielęgnacji. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest więc systematyczna dbałość o tę część naszego ciała. Dzięki temu przez cały rok będziemy cieszyć się zdrowymi i pięknymi stopami.
Jakie potrzeby mają nasze stopy?
Na co dzień nasze stopy borykają się z wieloma problemami. Aby prawidłowo je zidentyfikować i wyeliminować, trzeba zrozumieć specyfikę tej części naszego ciała. Warto uświadomić sobie, że przez większą część dnia wciskamy je w często za ciasne lub niewygodne obuwie, które niekiedy pozbawione jest nawet odpowiedniej wentylacji. Niestety jest to prawdziwa męka dla naszych nóg. Z tego powodu zdarza się, że nasze stopy są zmęczone i źle wyglądają. Pękające pięty, sucha skóra czy problemy z potliwością to główne dolegliwości, z którymi musimy się zmierzyć przede wszystkim. Część osób musi sobie radzić także z tak zwaną stopą cukrzycową, która również wymaga specjalistycznej troski.
Pewnym rozwiązaniem może być jak najczęstsze chodzenie boso. Nasze stopy lubią bezpośredni kontakt z podłożem i z pewnością będą nam wdzięczne, jeśli pozwolimy im na taką wolność. Zaleca się chodzenie bez butów wszędzie tam, gdzie jest to bezpieczne i wygodne, na przykład w domu, we własnym ogrodzie czy na plaży. Oprócz tego niezbędne są także systematyczne zabiegi pielęgnacyjne, które pozwolą zapewnić naszym stopom doskonałą formę i zdrowy wygląd.
Jak zadbać o swoje stopy w domu?
Nasze stopy potrzebują naszego regularnego wsparcia. Choć w salonach kosmetycznych znajdziemy szeroki wybór różnego rodzaju zabiegów, nie każdy ma czas i możliwości skorzystania z tej oferty. Jednak codzienną pielęgnację bez przeszkód możemy wykonać samodzielnie w domowym zaciszu.
Podstawową czynnością, którą powinniśmy wykonywać systematycznie, jest kąpiel stóp. Chodzi oczywiście o dedykowaną tej części ciała pielęgnację, która powinna trwać około 15 minut. Należy powtarzać ją raz, dwa razy w tygodniu, w zależności od potrzeb i stanu naszej skóry. Do jej przeprowadzenia najlepiej użyć preparatu z solą lub środka na bazie nawilżającej oliwki. W drogeriach i sklepach kosmetycznych znajdziemy szeroki wybór tego rodzaju kosmetyków. Warto jednak wiedzieć, że zarówno w domowej apteczce, a nawet w spiżarni znajdziemy znacznie tańsze, a przy tym równie skuteczne rozwiązania.
Do kąpieli stóp można użyć również czarnej herbaty, która ma właściwości bakteriobójcze i zamykające pory. Jest to doskonałe remedium na nadmierną potliwość. Dobre działanie ma także miód oraz mięta. Można z nich przygotować domowy peeling, który idealnie oczyszcza i pielęgnuje naskórek.
Zabieg tego rodzaju nie tylko odświeża nasze stopy, ale również przygotowuje je na dalsze etapy pielęgnacji. Kiedy już skóra jest oczyszczona, możemy wykonać dodatkowo peeling, który złuszcza obumarły naskórek. Opcjonalnie możemy zastosować także maseczkę pielęgnacyjną. Następnym krokiem powinno być usunięcie skórek i zrogowaceń. Dobrze jest także przyciąć paznokcie na odpowiednią długość (sprawdzą się w tej roli cążki ze stali nierdzewnej). Należy przy tym pamiętać, że stopy nie lubią ich zbyt długich, ponieważ może to doprowadzić do wystąpienia ran i otarć w czasie, kiedy nosimy buty i skarpetki.
Stopy jako zwierciadło ogólnej kondycji organizmu
Już medycyna Dalekiego Wschodu traktowała stopy z odpowiednim namaszczeniem. Uważano bowiem, że ich forma odzwierciedla nasz ogólny stan zdrowia. Oznacza to nie tylko, że można po nich poznać, z jakimi dolegliwościami borykamy się na co dzień, ale również możemy dzięki nim zauważyć, że coś w naszym organizmie zaczyna szwankować.
Oczywiście bez specjalistycznej wiedzy trudno nam będzie przeprowadzać podobną diagnostykę samodzielnie. Zamiast tego wystarczy jednak systematycznie pielęgnować swoje stopy oraz bacznie je obserwować. Wszelkie niepokojące objawy, takie jak przedłużające się stany zmęczenia i bólu, łuszcząca się skóra czy nadmierna potliwość mogą stanowić sygnał, że w naszym ciele dzieje się coś złego. W takiej sytuacji (jeśli nie jesteśmy w stanie rozwiązać problemu codzienną pielęgnacją) należy niezwłocznie udać się do lekarza. Stopy mogą być bowiem naszym barometrem, który wskazuje na ewentualne nieprawidłowości w działaniu naszego organizmu.