“Manicure tytanowy co to jest” – takie pytanie zadają sobie kobiety, które bardzo dbają o wygląd swoich paznokci i dodatkowo przyozdabiają je lakierami lub aplikacjami. Otóż manicure tytanowy jest właśnie rodzajem takiej trwałej stylizacji paznokci, który stanowi alternatywę dla hybryd, czy też paznokci żelowych. Tytanowe paznokcie są już jakiś dłuższy czas modne i popularne na świecie. Natomiast w Polsce to jest nowość. Charakterystyczną cechą manicure tytanowego jest głównie to, że wykonuje się go bez użycia lampy. Tymczasem kolor na paznokciach powstaje poprzez nałożenie na nie specjalnego pyłu (pudru) z domieszką tytanu i akrylu.
Manicure tytanowy co to jest i jakich wymaga akcesoriów?
Podstawowymi produktami kosmetycznymi potrzebnymi do robienia paznokci tytanowych to poza wymienionymi pyłkami także żel bazowy, top oraz utwardzacz. Ze względu na to, iż utwardzanie nałożonych produktów na paznokciu następuje poprzez kontakt kosmetyku z powietrzem, dlatego też nie musimy używać do tego światła z lampy.
Tytanowe manicure – zalety i wady
W zasadzie bardzo trudno znaleźć wady w przypadku tego manicure. W wielu aspektach bowiem manicure tytanowy wydaje się lepszy niż hybrydowy. Jednak są także argumenty do zastosowania klasycznej hybrydy. Tę kwestię należy ocenić przez pryzmat własnych potrzeb i preferencji.
Tytanowe manicure — zalety
Do podstawowych zalet manicure tytanowego należą:
- trwałość i łatwość w aplikacji, można go więc wykonać samodzielnie w domu, a dodatkowo pielęgnuje on paznokcie,
- bardzo duża wytrzymałość, chociaż paznokcie pokryte pyłkiem tytanowym są bardziej elastyczne, niż paznokcie akrylowe, ale mimo to wytrzymują one do 4 tygodni bez odprysków i zarysowań,
- nie wymaga on użycia lampy UV, a wiadomo, że promieniowanie UV nie jest zbyt zdrowe dla skóry dłoni. Dermatolodzy w Stanach Zjednoczonych wykonali badania, z których wynika, że ilość promieniowania UV wytwarzanego przez lampę do utwardzania paznokci podczas jednej wizyty w salonie w zasadzie jest mało szkodliwa, ale już kilka wizyt szkodzi skórze klientki,
- szybka i łatwa aplikacja. W skrócie na początku tego zabiegu zaczyna się od nałożenia witaminowej bazy oraz zanurzenia paznokcia w specjalnym pudrze. Następnie aplikuje się preparat wysuszający, który błyskawicznie go utwardza. Wszystko twa ok. 45 minut.
Na tym jednak nie koniec zalet manicure tytanowego:
- naturalny wygląd bowiem jego cienka warstwa na paznokciu sprawia, że płytka wygląda bardzo estetycznie i naturalnie,
- manicure tytanowy nie niszczy paznokci, ale dodatkowo je wzmacnia poprzez dostarczenie dawki witamin (A, E, D3, B5) oraz wapnia. Witaminy A, D i B wzmacniają kondycję płytek, a witamina E zapobiega ich żółknięciu. Z kolei wapń chroni je przed łamaniem i rozwarstwianiem,
- druga aplikacja przyczynia się odzyskania przez paznokcie, w tym najbardziej zniszczone zdrowego ich wyglądu. Ogólnie ten manicure bardzo sprzyja wrażliwym kobietom i fankom eko. Wynika to z tego, iż do manicure tytanowego wykorzystywane są produkty wegańskie, bez składników pochodzenia zwierzęcego oraz nietestowane na zwierzętach. Wszystkie jego składniki są organiczne, dlatego nie powodują nieprzyjemnego pieczenia,
- manicure tytanowy bardzo rzadko wywołuje uczulenie, dlatego często jest najlepszą alternatywą dla kobiet, które mają alergię na hybrydy. Ponadto jest on nieinwazyjny, czyli nie wżera się w strukturę płytki, a jednocześnie tworzy piękną i trwałą warstwę na jej powierzchni. Dodatkowo przy paznokciach tytanowych w łatwy sposób można dosztukować odrost. Jeszcze inną zaletą paznokci tytanowych jest ich twardość – paznokcie są niezniszczalne i nie odpryskują.
Tytanowe manicure – wady
Jak każdy zabieg kosmetyczny, także manicure tytanowy ma wady. Jest ich co prawda niewiele, ale są istotne zarówno dla klientek, jak i kosmetyczek. Należy do nich m.in. wada związana z osadzaniem się kolorowego proszku na oderwanych skórkach z powodu jego ścierania się. Wówczas kontakt z warstwami tytanu może być nieprzyjemny dla niektórych użytkowniczek. Jest to także argument dotyczący innych metod manicure. Z tego powodu ważny jest indywidualny dobór, zgodnie z preferencjami.
Należy także pamiętać o przeciwwskazaniach do korzystania z manicure tytanowego. Jest on bowiem niepolecany, jeśli kobieta cierpi na choroby paznokci i okolic okołopaznokciowych z powodu grzybicy, ma stany zapalne i rany oraz alergie na składniki preparatów.
Manicure tytanowy uczulenie
Na ogół uważa się, że manicure tytanowy to metoda całkowicie bezpieczna zarówno dla klientek, jak i stylistek paznokci. Jest również całkowicie nieinwazyjna dla kobiet w ciąży. Użyte do niej produkty zawierają substancje antyseptyczne i nie przenikają do krwiobiegu. W związku z tym nie ma problemu z wielokrotnym zanurzaniem palca w jednym pudrze przez wiele osób, ponieważ wszystko pozostaje sterylne i bezpieczne. Należy jednak mieć świadomość, iż nie ma w przyrodzie składnika, który nie uczula. Zależy to od organizmu człowieka, bowiem uczulić mogą nawet składniki naturalne. Niemniej jednak manicure tytanowy jest metodą, w przypadku której odsetek jakichkolwiek uczuleń jest znikomy. Jest on także najmniejszy spośród wszystkich sposobów stylizacji dostępnych na rynku.
Tytanowe manicure – odpadanie, pękanie i wady jego składników powstałe przez złe użytkowanie
Dlaczego manicure tytanowy odpada?
Stylistki zdają sobie sprawę z tego, że manicure tytanowy może odpaść, a głównym tego powodem jest źle przygotowany paznokieć. Robiąc taką stylizację, trzeba pamiętać, iż zastosowanie płynu do usuwania skórek przed nakładaniem produktów tytanowych zmniejsza przyczepność bazy. W dalszej konsekwencji zatem powoduje to odpadanie nawet poprawnie wykonanego manicure tytanowego. Dodatkowo zalanie skórek potęguje ten efekt. Należy więc nie zmiękczać skórek przed wykonaniem stylizacji.
Dlaczego manicure tytanowy pęka?
Oprócz odpadania manicure tytanowe może również pękać. Takim pierwszym powodem tego może być zbyt cienko wykonana stylizacja. Należy starać się, aby manicure tytanowy wyglądał naturalnie. Jednak musi on mieć odpowiednią ilość warstw dla zachowania trwałości. Najczęściej zaleca się minimum jedną warstwę pudru budującego oraz dwie warstwy koloru.
Drugą przyczyną jest użycie produktów wielu firm w jednej stylizacji. Pudry budujące różnych wytwórców mogą bowiem różnić się miałkością. Ma to bardzo duży wpływ na trwałość manicure tytanowego. Dodatkowo zbyt rzadkie preparaty płynne także mogą powodować zmniejszenie trwałości stylizacji.
Kolejna przyczyna pękania manicure tytanowego jest związana z nieprawidłowym i nieumiejętnym budowaniem krzywej C przez stylistkę. Ma to zatem wpływ na trwałość stylizacji pod kątem odporności na różne uderzenia. Jeżeli paznokieć klientki jest źle zbudowany, to zawsze będzie odpadał. W tym manicure krzywą C buduje się przez nałożenie warstw w odpowiedni sposób.
Dlaczego Pro Base , Finish Gel manicure tytanowego szybko gęstnieją i stają się mętne?
Powodem tego jest nieodpowiednia aplikacja wyrobu płynnego, powstająca z powodu za mocnego naciskania pędzelkiem na płytkę lub próbowania rozsmarowywania za małej ilości produktu na paznokciu. W ten sposób puder przykleja się do pędzelka i trafia do środka preparatu. Natomiast w przypadku preparatu Finish Gel powodem gęstnienia jest wcześniej zaaplikowany Activator. Jego opary zostają wówczas na pędzelku. Przed nałożeniem pierwszej warstwy Finish Gel należy przetrzeć paznokcie wacikiem bezpyłowym, pom czym wyciera się pędzelek po każdej jednorazowej aplikacji o wacik bezpyłowy.
Zaleca się systematyczne przecieranie pędzelka od Pro Base i Finish Gel o wacik bezpyłowy oraz regularne czyszczenie szyjki preparatów z nadmiaru produktu. Tylko wtedy uniknie się gęstnienia i mętnienia produktów płynnych. Dodatkowo bardzo ważne jest również prawidłowe odpylanie paznokcia między nakładanymi warstwami. W tym celu należy dobrać odpowiedni pędzel, aby odpylić paznokieć i jednocześnie nie zniszczyć nałożonej stylizacji.
Dlaczego przy manicure tytanowym twardnieje pędzel od Finish Gel?
Powodem twardnienia pędzelka jest przede wszystkim zbyt wolne nakładanie pierwszej warstwy Finish Gel i nieprzecieranie pędzelka o wacik bezpyłowy w trakcie aplikacji. Po nałożeniu Activatora należy zaczekać do całkowitego wysuszenia produktu. Następnie przecieramy paznokieć czystym wacikiem bezpyłowym, a następnie szybko i cienko nakładamy pierwszą warstwę Finish Gel. Jednocześnie zachowujemy odstęp od skórek. Po każdej takiej aplikacji trzeba wycierać pędzelek z Finish Gel o wacik bezpyłowy.
Dlaczego top tytanowego manicure nie błyszczy i zostają na nim matowe plamy?
Może to nastąpić wtedy, gdy nałoży się zbyt grubą warstwę topu. Jeżeli zatem nałożony top jest nowy i nabiera się dużą ilość tego produktu na pędzelek, to wówczas nakłada się grubszą warstwę topu na paznokcie, której Activator nie daje rady wysuszyć. Drugą przyczyną jest narażenie Finish Gelu na zmianę temperatur tj. m.in. upał, promienie UV i mrozy. Wiadomo, iż szklane buteleczki przewodzą temperaturę, a preparat zmienia swoją konsystencję. W lecie produkty płynne można trzymać w lodówce i wtedy nie ma takiego problemu.
Podsumowując, aby wykonać prawidłowo manicure i nie tylko tytanowe, ale każde inne musimy mieć my, czy też stylistki, odpowiednie produkty i akcesoria przeznaczone do takiej stylizacji. Jednym z dobrze zaopatrzonych sklepów jest sklep Zenner. Warto zatem przyjrzeć się ich propozycjom i wybrać odpowiednie środki i narzędzia niezbędne do stylizacji, a także dodatkowo do pielęgnacji dłoni.